بایگانی تیر ۱۳۹۸ :: معلمی از جنس اینده
۱۶ مطلب در تیر ۱۳۹۸ ثبت شده است .
کنسرو روحیه در هنگام گذشتن از پل نوجوانی.
کنسرو روحیه در هنگام گذشتن از پل نوجوانی.

در هنگام گذشتن از پل نوجوانی با ان کوله پشتی نه چندان پر کم کم می فهمی باید در سر راهت چیزهایی به کوله پشتی اضافه کنی.اما باید حواست باشد که زیاد سنگینش نکنی.این پل سرزمینی است که نوجوانی ات را روی ان می گذرانی و نوجوانی دورانی نیست که بخواهی تنها باشی و تنهایی این سفر را ادامه بدهی.


شنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۸، ۰۷:۱۰ ب.ظ | دلنوشته
درد های من قد می کشد و تمامی ندارد.
درد های من قد می کشد و تمامی ندارد.


زندگی چقدر سخت است!وقتی این چنین مانند صاعقه ای روشن به من ضربه می زند از جلویش می روم کنار.ایا سرما خورده ام؟این زمختی و صدای خشن از یک سرماخوردگی به یک سرماخوردگی دیگر ادامه دارد.سرماخوردگی برای همه ی انسان ها عادی است.اما من هر وقت سرما می خورم مامان و بابا فکر می کنند به سرماخوردگی خطرناکی مبتلا شده ام.مرا مجبور می کنند بروم توی تخت خواب دکتر را خبر می کنند که همه ی داروها را به من بخوراند و ....

وقتی ان ها را به خاطر این مراقبت های بیش از حد دست می اندازم و مسخره می کنم غر می زنند و می گویند((تو نفهمی درک نمی کنی!تو خیلی جوان و کم سن و سال تر از این حرف ها هستی تا بفهمی ما چقدر نگرانت هستیم.))


سه شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸، ۱۰:۳۰ ب.ظ | دلنوشته
ارزو های بزرگ چقدر شبیه فلانی است.
ارزو های بزرگ چقدر شبیه فلانی است.

تاحالا برایتان اتفاق افتاده شخصیتی از یک داستان انقدر خوب در ذهنتان مانده باشد که اگر کسی را شبیه او بینید بگویید:((چقدر شبیه فلانی است:؟!))خانم هاویشام یکی از این شخصیت هاست که سال های سال است در ذهن افراد زیادی در سراسر دنیا مانده و ادم ها هر وقت یک خانم بد اخلاق و لاغر و غرغر و می بینند که مدام به دنبال انتقام گرفتن است می گویند((شبیه خانم هاویشام است!))این شخصیت را چارلز دیکنز حدود 150 سال قبل در رمان((ارزو های بزرگ))خلق کرد اما انقدر خوب و واقعی از کار درامد که در داستان های دیگر و در زندگی روزمره ی مردم به ان اشاره می شود.(هنوز هم می شود!معمولا هرکس یک بار این کتاب را بخواند خانم هاویشام را تا ابد به خاطر می سپارد.)

دوشنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۱:۰۰ ق.ظ | شاهکار های ادبی
ایا جز انسان و فرشته ستایشگران دیگری هستند؟
ایا جز انسان و فرشته ستایشگران دیگری هستند؟

انسان و فرشته دو ستایشگر خالق هستند و به ستایشگری معروف اند.ولی ایا جز انسان و فرشته ستایشگران دیگری هستند؟ایا ما انها را می بینیم؟می شناسیم؟حکایت زیر ایینه ای برای دیدن و شناختن اینان است:((یاد دارم که شبی در کاروانی همه شب رفته بودم و سحر در کنار بیشه ای خفته.شوریده ای که در ان سفر همراه ما بود.نعره براورد و راه بیابان گرفت و یک نفس ارام نبافت.چون روز شدگفتم:((این چه حالت بود؟))گفت:((بلبلان را شنیدم که به نالش در امده بودند از درخت و کبکان در کوه و غوکان در اب و بهایم در بیشه.اندیشه کردم که مروت نباشد همه در تسبیح و من به غفلت خفته)).


شنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۸:۴۷ ب.ظ | یک پرسش،یک پاسخ
همه احساسات زندگی من.
همه احساسات زندگی من.

یکی از احساس هایی که در همه ی انسان های سالم وجود دارد احساس تعلق و وابستگی است.انسان موجودی اجتماعی است.معنای اجتماعی بودن این است که زندگی او به بودن با دیگران وابسته است.انسان نمی تواند تنها زندگی کند.ممکن است انسان هایی در اطراف شما باشند که تنها زندگی می کنند اما در واقع تنها نیستند.چون دست کم غذایی که می خورند به دست دیگران تولید می شود و یا لباسی را که می پوشند دیگران تهیه می کنند.


جمعه, ۲۱ تیر ۱۳۹۸، ۱۱:۳۷ ب.ظ | دلنوشته
اشنایی با کیمیای نقش و دست.
اشنایی با کیمیای نقش و دست.

بخشی از اوازی که قالی بافان ترکمن هنگام قالی بافی می خوانند:(چالینگ چالینگ چال قیزلار اله داراق ال قیزلاد اله داراق الایلی خالا ناقیش ثالایلی)ترجمه فارسی:(دخترها شانه ها را بردارید و بر تارهای قالی فرود اورید شانه ها را برداریم و قالی را منقش کنیم).

یکی از دوستانم می گفت:((باخودم عهد کردم به هر شهر یا کشوری که سفر می کنم یه صنایع دستی یا یادگاری خاصی از انجا برای خودم بگیرم و بگذارم در اتاقم تا هروقت دیدمش یاد خاطراتم در ان مختصات جغرافیایی بیفتم.))مرزهای کشورها و شهرها یا قوم ها فقط یک سلسه خطوط نامرئی و من در اوردی نیستند.


جمعه, ۲۱ تیر ۱۳۹۸، ۱۱:۰۷ ق.ظ | اشنایی با مشاغل زندگی
بزرگان از راه هایی کارشان را شروع کرده اند.
بزرگان از راه هایی کارشان را شروع کرده اند.

خیلی وقت ها بین حرف های ادم های موثر دنبال نقشه ای می گردیم که بگوید از کجا شروع کنیم.به ادم های موفق نگاه می کنیم تا ببینیم هم سن ما که بوده اند چه راهی را پیش گرفته اند.اما چند تا از این خاطره ها را که بشنویم می فهمیم نقطه ی شروع ادم ها مخصوص خودشان است و نمی شود از ان الگو گرفت.تنها اشتراک همه ی این داستان ها در یک چیز است عشق و علاقه. و در خاطره هایشان عمران صلاحی توضیح داده اند که چطور پایشان به طنز نویسی و غیره... باز شده است.شروع کار انها خاص بوده و نمی شود از ان الگو گرفت اما ردپای علاقه به وضوح در ان مشخص است.

يكشنبه, ۱۶ تیر ۱۳۹۸، ۰۶:۳۲ ب.ظ | تجربه های زندگی
ایا شانس واقعیت دارد؟
ایا شانس واقعیت دارد؟

هر حادثه،اتفاق،پیروزی و شکستی در دنیا علتی دارد.اگر کسی بخواهد قهرمان وزنه برداری شود،باید تمرین های زیادی انجام دهد و زیر نظر مربیان بزرگ ماه ها تلاش کند و نقض هایش را برطرف سازدیا اگر کسی بخواهد از زمین کشاورزی اش محصول فراوان به دست اورد باید در کاشت،داشت و برداشت خیلی دقت کند.هیچ وزنه برداری نمی تواند با تکیه بر شانس به قهرمانی برسد و هیچ کشاورزی هم نمی تواند به امید شانس،محصول فراوانی را برداشت کند.


شنبه, ۱۵ تیر ۱۳۹۸، ۰۷:۲۴ ق.ظ | یک پرسش،یک پاسخ
ماجرای جامدادی قشنگ سر برج.
ماجرای جامدادی قشنگ سر برج.

در مغازه لوازم التحریری نگاهم به جامدادی صورتی خوشگلی افتاده بود.قیمتش را از مغازه دار پرسیده بودم.گفته بود:((بیست هزار تومن)).همین یکی هم مونده.از پدرم خواستم پول بدهد تا ان را بخرم.اما ایشان طبق معمول گفتند:((سربرج))هر روز سری به مغازه می زدم تا ببینم جامددی عزیزم فروخته شده یا نه.وقتی می دیدم سرجایش هست خوش حال می شدم:اما کو تا سر برج.از مغازه دار خواستم ان را برایم کنار بگذارد اما قبول نکرد.بنابراین باید فکری برای ان می کردم.


جمعه, ۱۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۱:۰۰ ب.ظ | خاطرات زندگی
تابلوی نقاشی زندگی من.
تابلوی نقاشی زندگی من.

نقاشی فرایندی است که طی ان،رنگ روی سطحی مانند کاغذ و بوم،نقش ایجاد می کند و اثری خلق می شود. به فردی که این کار را انجام می دهد((نقاش))نام می گویند .نقاشی ها سبک های متنوعی دارند:مانندمدرنیسیم(نوگرایی))کوبیسم((حجم گری))و...سبک ها بیانگر نوع تفکر و علاقه،اندیشه و احساسات نقاش هستند.


جمعه, ۱۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۰:۳۳ ب.ظ | دلنوشته
تغییر کوچک که منجر به تبدیل سرمایه بزرگ می شود.
تغییر کوچک که منجر به تبدیل سرمایه بزرگ می شود.

احتمالا سوار دوچرخه شده اید و در حین راندن ان،توجه کرده اید که کوچک ترین تغییر جهت فرمان باعث می شود سمت حرکت تغییر کند.به طوری که پس از چند متر،به طور کامل از مسیر دور و به راه دیگری می رود.چرخشی ناچیز در فرمان می تواند تغییر جهتی زیاد به وجود اورد.همه ی ما در طول زندگی دنبال تغییر وضعیت حال و هوایمان هستیم.

شاید فکر کنی برای تغییر باید اتفاق های بزرگی بیفتد و ده ها عامل و وسیله و چه و چه ردیف شوند تا در زندگی مان تغییر جهت صورت بگیرد،اما این فکر اشتباه است.


سه شنبه, ۱۱ تیر ۱۳۹۸، ۰۴:۲۰ ب.ظ | تجربه های زندگی
نگاهی به تفاوت‌های میان نسل امروز و دیروز.
نگاهی به تفاوت‌های میان نسل امروز و دیروز.

  • تفاوت های نسل قدیم
در قدیم وسیله رفتن به مکانی دیگر الاغ یا اسب و غیره.... بود که الودگی ایجاد نمی کرد.در قدیم خانواده در یک خانه زندگی می کردند و صمیمیت و مهربانی حکم فرما بود،درقدیم مرد و زن برای تامین نیاز خود کار و تلاش می کردند مانند کشاورزی و غیره.....،هر وقت پدر و مادر از نوجوان یا جوانان خود کمک می خواستند نوجوان با شور و اشتیاق به کمک انها می رفت،در قدیم خانواده دید و بازدید می کردند و از حال یکدیگر خبردار می شدند،در قدیم زیاد ماشین نبود و هرکسی که ماشین داشت ثروتمند به حساب می امد،در قدیم زیاد لباس نبود انها لباس یکسانی بر تن می کردند.

دوشنبه, ۱۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۱:۲۳ ق.ظ | تجربه های زندگی
دنیای دوست داشتنی من خیلی قشنگ است.
دنیای دوست داشتنی من خیلی قشنگ است.

یا شما خودتان را دوست دارید؟چقدر دوست دارید؟اصلا خودتان را دوست دارید؟شاید این سوال از نظر بعضی ها عجیب و غریب باشد:
مگه می شه ادم خوش رو دوست داشته باشد یا نداشته باشد؟!دوست داشتن مگه مخصوص دیگران نیست.اخه که چی ادم خوش رو دوست داشته باشه؟

شنبه, ۸ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۰۰ ب.ظ | تجربه های زندگی
با درختی سبز این زمین سبز گردد.
با درختی سبز این زمین سبز گردد.

چند روز پیش برای پیاده روی به بوستان جنگلی نزدیک خانه مان رفته بودم.تابلوی نصب شده روی یک درخت توجهم را جلب کرد.نزدیک شدم. روی تابلو از قول درخت نوشته شده بود.((من به تنهایی هر سال22کیلوگرم دی اکسید کربن جذب می کنم تا شما بهتر نفس بکشید.فقط از شما می خواهم بگذارید زنده بمانم.))


پنجشنبه, ۶ تیر ۱۳۹۸، ۰۵:۳۰ ب.ظ | محیط زیست
من زنده ام به عشق تو یا صاحب الزمان.
من زنده ام به عشق تو یا صاحب الزمان.

از تو چه پنهان که وقتی اسمت می اید سیصد و سیزده بار می میرم و زنده می شوم.لب هایم حس ترنم نامت را می طلبد و دل همیشه گرفته ام جای خالی ات را به وسعت تمام نبودنت حس می کند. خودت بهتر می دانی که درد را از هر طرف بخوانی همان درد است درست عین درد نبودنت که ((دال)) تا ((دالش)) خاطرات غروب جمعه ام را جلوی دیدگان همیشه ترنم می اورد. برای تسکین درد هی بی درمانم همین یک ((تو)) کافی است.


چهارشنبه, ۵ تیر ۱۳۹۸، ۰۶:۱۲ ب.ظ | مرکز نزدیکی به خدا
دوران کودکی انسان بسیار زیبا و قشنگ است.
دوران کودکی انسان بسیار زیبا و قشنگ است.

دلم برای پاکی دفتر نقاشی و گم شدن در آن خورشید همیشه خندان، آسمان همیشه آبی، زمین همیشه سبز، و کوه های همیشه قهوه ای دلم برای خط کشی کنار دفتر مشق با خودکار مشکی و قرمز، برای پاک‌کن های جوهری و تراش های فلزی، برای گونیا و نقاله و پرگار و جامدادی  دلم برای تخته پاک‌کن .


سه شنبه, ۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۰:۱۳ ق.ظ | دلنوشته
معلمی از جنس اینده

............بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ ............
به وبلاگ معلمی از جنس اینده خوش امدید.من این وبلاگ را راه اندازی کردم برای اینکه به شغل دوست داشتنی ام،یعنی شغل معلمی برسم.من نوشتن را خیلی دوست دارم برای همین این وبلاگ را راه اندازی کردم.در این وبلاگ نوشته هایی از قبیل دلنوشته،تجربه های زندگی،روزنوشت مدرسه و رسم زندگی و...می نویسم.
........الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ........

در نظرسنجی شرکت کنین!
| | تبلیغات | |
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار
bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان
Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
| | پیوندها | |
تمامی حقوق برای معلمی از جنس اینده محفوظ است طراحی قالب : نقل بلاگ تغییرات : معلمی از جنس اینده